15 września 1940 roku – podczas bitwy o Anglię – niemiecka Luftwaffe testowała nową broń. Był nią… miotacz ognia piechoty. Został on zamontowany w ogonowej części kadłuba bombowca Dornier Do 17Z (o numerze Wn.2555), pilotowanego przez sierżanta Heitscha i lecącego nad Anglię w składzie KG76. W zamyśle Niemców miotacz taki miał posłużyć do ochrony bombowca przed atakiem od tyłu. Wystrzelone płomienie miały uszkodzić – ewentualnie odstraszyć – Hurricane’a bądź Spitfire’a, który spróbowałby zaatakować tak wyposażonego Dorniera. Czy pomysł ten okazał się skuteczny? Właściwie to nie. Eksperymentalny Dornier został bowiem szybko zestrzelony przez Polaka, Zdzisława Henneberga z Dywizjonu 303.
Sama walka powietrzna była krótka, choć ciekawa. Zaczęła się od tego, że na angielskim niebie formacja Dornierów z KG76 została zaatakowana przez alianckich pilotów – a wśród nich Polaków z Dywizjonu 303. Wówczas Henneberg celnie ostrzelał testowego Dorniera z miotaczem ognia. Niemiecki samolot buchnął ogniem i zaczął intensywnie płonąć – co zobaczyli także inni piloci. Henneberg zatem uznał sprawę za załatwioną i kontynuował walkę z innymi przeciwnikami z Luftwaffe.
Tymczasem niewykluczone, że dobrze widoczny ogień był w istocie użyciem miotacza ognia. Oznaczałoby to, że sprawdził się on w inny sposób niż planowali Niemcy – a mianowicie zmylił polskiego lotnika, przekonując go, że samolot jest bardzo ciężko uszkodzony i zaraz ulegnie zniszczeniu. W gruncie rzeczy nie miało to jednak większego znaczenia. Choć uszkodzenia Dorniera sierż. Heitscha mogły być mniejsze, niż wskazała na to ilość wylatującego z niego ognia, to i tak został on wyeliminowany z walki. Około godziny 12:20 wylądował bowiem przymusowo w pobliżu Sevenoaks w Wielkiej Brytanii. Eksperymentalny miotacz ognia został w związku z tym przejęty przez Brytyjczyków, a zestrzelenie samolotu zaliczono na konto Henneberga.
Bibliografia: Richard King, „Dywizjon 303”.
Fotografia: dwa niemieckie Dorniery 17Z lecące nad West Hamem we wschodnim Londynie, podczas ataku na zakłady Becktona. Bitwa o Anglię, 7 września 1940 roku. Źródło: Wikimedia/IWM, domena publiczna.
Marek Korczyk