Podczas kampanii w Afryce Północnej w latach 1940-1943 operujące siły pancerne – zarówno alianckie jak i niemieckie oraz włoskie – były na ogół dobrze widoczne dla lotnictwa. Na pustynnym terenie brakowało miejsc, w których można by skutecznie ukrywać czołgi lub przemieszczać je za dnia w taki sposób, aby były niewidoczne dla przeciwnika. Stąd też obie strony próbowały różnych zabiegów, w mniejszym lub większym stopniu mylących rozpoznanie powietrzne.
Jednym z ciekawych pomysłów był stosowany przez Brytyjczyków kamuflaż o nazwie „Sunshade” – czyli parasol. Był on używany w 1942 roku, kiedy też dostosowano go do popularnych wówczas czołgów typu Crusader (w różnych wersjach). „Sunshade” był bardzo prosty w konstrukcji – de facto składał się jedynie z metalowej ramy obłożonej płótnem. Jego kształt cechował się jednak tym, że dobrze imitował wygląd nadwozia ciężarówki. Stąd też wyposażone w kamuflaż „Sunshade” Crusadery były trudne do zidentyfikowania i wprowadzały w błąd niemieckie rozpoznanie powietrzne. Szczególnie, że często stosowano obok nich fałszywe czołgi, tzw. „dummy tanks”, dodatkowo utrudniające wywiad prowadzony przez samoloty Luftwaffe.
Na załączonej fotografii (IWM, domena publiczna) przedstawiony jest brytyjski czołg Crusader – w wersji Crusader III – z założonym kamuflażem typu „Sunshade”. Nawet oglądany z ziemi na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie ciężarówki.
Marek Korczyk